E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchkomponéieren durchkomponieren (D)composer (en entier) (F)
Stammformen duerchkomponéierenkomponéiert duerchduerchkomponéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomponéieren duerch
dukomponéiers duerch
hien/si,hatt/etkomponéiert duerch
mirkomponéieren duerch
dirkomponéiert duerch
sikomponéieren duerch
Passé composé
echhunnduerchkomponéiert
duhuesduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethuetduerchkomponéiert
mirhunnduerchkomponéiert
dirhuttduerchkomponéiert
sihunnduerchkomponéiert
Plus-que-parfait
echhatduerchkomponéiert
duhasduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethatduerchkomponéiert
mirhatenduerchkomponéiert
dirhatduerchkomponéiert
sihatenduerchkomponéiert
Futur I
echwäert duerchkomponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchkomponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchkomponéieren
dugéifsduerchkomponéieren
hien/si,hatt/etgéifduerchkomponéieren
mirgéifenduerchkomponéieren
dirgéiftduerchkomponéieren
sigéifenduerchkomponéieren
Conditionnel Passé composé
echhättduerchkomponéiert
duhässduerchkomponéiert
hien/si,hatt/ethättduerchkomponéiert
mirhättenduerchkomponéiert
dirhättduerchkomponéiert
sihättenduerchkomponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomponéier duerch!
Plurielkomponéiert duerch!
duerchkomponéiert
duerchkomponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchkomponéiert
dugëssduerchkomponéiert
hie/si,hatt/etgëttduerchkomponéiert
mirginnduerchkomponéiert
dirgittduerchkomponéiert
siginnduerchkomponéiert
Passé composé
echsinnduerchkomponéiert ginn
dubassduerchkomponéiert ginn
hien/si,hatt/etassduerchkomponéiert ginn
mirsinnduerchkomponéiert ginn
dirsiddduerchkomponéiert ginn
sisinnduerchkomponéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchkomponéiert ginn
duwaarsduerchkomponéiert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchkomponéiert ginn
mirwarenduerchkomponéiert ginn
dirwaartduerchkomponéiert ginn
siwarenduerchkomponéiert ginn
Futur I
echwäert duerchkomponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchkomponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchkomponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchkomponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchkomponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
komponéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles