E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dekompriméieren dekomprimieren (D)décomprimer (F)
Stammformen dekompriméierendekompriméiertdekompriméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdekompriméieren
dudekompriméiers
hien/si,hatt/etdekompriméiert
mirdekompriméieren
dirdekompriméiert
sidekompriméieren
Passé composé
echhunndekompriméiert
duhuesdekompriméiert
hien/si,hatt/ethuetdekompriméiert
mirhunndekompriméiert
dirhuttdekompriméiert
sihunndekompriméiert
Plus-que-parfait
echhatdekompriméiert
duhasdekompriméiert
hien/si,hatt/ethatdekompriméiert
mirhatendekompriméiert
dirhatdekompriméiert
sihatendekompriméiert
Futur I
echwäert dekompriméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekompriméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdekompriméieren
dugéifsdekompriméieren
hien/si,hatt/etgéifdekompriméieren
mirgéifendekompriméieren
dirgéiftdekompriméieren
sigéifendekompriméieren
Conditionnel Passé composé
echhättdekompriméiert
duhässdekompriméiert
hien/si,hatt/ethättdekompriméiert
mirhättendekompriméiert
dirhättdekompriméiert
sihättendekompriméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdekompriméier!
Plurieldekompriméiert!
dekompriméiert
dekompriméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndekompriméiert
dugëssdekompriméiert
hie/si,hatt/etgëttdekompriméiert
mirginndekompriméiert
dirgittdekompriméiert
siginndekompriméiert
Passé composé
echsinndekompriméiert ginn
dubassdekompriméiert ginn
hien/si,hatt/etassdekompriméiert ginn
mirsinndekompriméiert ginn
dirsidddekompriméiert ginn
sisinndekompriméiert ginn
Plus-que-parfait
echwardekompriméiert ginn
duwaarsdekompriméiert ginn
hien/si,hatt/etwardekompriméiert ginn
mirwarendekompriméiert ginn
dirwaartdekompriméiert ginn
siwarendekompriméiert ginn
Futur I
echwäert dekompriméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dekompriméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dekompriméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dekompriméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dekompriméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles