E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kompriméieren komprimieren (D)comprimer (F)
Stammformen kompriméierenkompriméiertkompriméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkompriméieren
dukompriméiers
hien/si,hatt/etkompriméiert
mirkompriméieren
dirkompriméiert
sikompriméieren
Passé composé
echhukompriméiert
duhueskompriméiert
hien/si,hatt/ethuetkompriméiert
mirhukompriméiert
dirhuttkompriméiert
sihukompriméiert
Plus-que-parfait
echhatkompriméiert
duhaskompriméiert
hien/si,hatt/ethatkompriméiert
mirhatekompriméiert
dirhatkompriméiert
sihatekompriméiert
Futur I
echwäert kompriméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompriméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkompriméieren
dugéifskompriméieren
hien/si,hatt/etgéifkompriméieren
mirgéifekompriméieren
dirgéiftkompriméieren
sigéifekompriméieren
Conditionnel Passé composé
echhättkompriméiert
duhässkompriméiert
hien/si,hatt/ethättkompriméiert
mirhättekompriméiert
dirhättkompriméiert
sihättekompriméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkompriméier!
Plurielkompriméiert!
kompriméiert
kompriméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikompriméiert
dugësskompriméiert
hie/si,hatt/etgëttkompriméiert
mirgikompriméiert
dirgittkompriméiert
sigikompriméiert
Passé composé
echsikompriméiert ginn
dubasskompriméiert ginn
hien/si,hatt/etasskompriméiert ginn
mirsikompriméiert ginn
dirsiddkompriméiert ginn
sisikompriméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkompriméiert ginn
duwaarskompriméiert ginn
hien/si,hatt/etwarkompriméiert ginn
mirwarekompriméiert ginn
dirwaartkompriméiert ginn
siwarekompriméiert ginn
Futur I
echwäert kompriméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompriméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kompriméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kompriméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kompriméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles