E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kompromittéieren kompromittieren, gefährden (D)compromettre (F)
Stammformen kompromittéierenkompromittéiertkompromittéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkompromittéieren
dukompromittéiers
hien/si,hatt/etkompromittéiert
mirkompromittéieren
dirkompromittéiert
sikompromittéieren
Passé composé
echhukompromittéiert
duhueskompromittéiert
hien/si,hatt/ethuetkompromittéiert
mirhukompromittéiert
dirhuttkompromittéiert
sihukompromittéiert
Plus-que-parfait
echhatkompromittéiert
duhaskompromittéiert
hien/si,hatt/ethatkompromittéiert
mirhatekompromittéiert
dirhatkompromittéiert
sihatekompromittéiert
Futur I
echwäert kompromittéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompromittéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkompromittéieren
dugéifskompromittéieren
hien/si,hatt/etgéifkompromittéieren
mirgéifekompromittéieren
dirgéiftkompromittéieren
sigéifekompromittéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkompromittéiert
duhässkompromittéiert
hien/si,hatt/ethättkompromittéiert
mirhättekompromittéiert
dirhättkompromittéiert
sihättekompromittéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkompromittéier!
Plurielkompromittéiert!
kompromittéiert
kompromittéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikompromittéiert
dugësskompromittéiert
hie/si,hatt/etgëttkompromittéiert
mirgikompromittéiert
dirgittkompromittéiert
sigikompromittéiert
Passé composé
echsikompromittéiert ginn
dubasskompromittéiert ginn
hien/si,hatt/etasskompromittéiert ginn
mirsikompromittéiert ginn
dirsiddkompromittéiert ginn
sisikompromittéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkompromittéiert ginn
duwaarskompromittéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkompromittéiert ginn
mirwarekompromittéiert ginn
dirwaartkompromittéiert ginn
siwarekompromittéiert ginn
Futur I
echwäert kompromittéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompromittéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kompromittéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kompromittéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kompromittéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Variante: kompromettéieren?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles