E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konditionéieren konditionnieren (D)conditionner (F)
Stammformen konditionéierenkonditionéiertkonditionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonditionéieren
dukonditionéiers
hien/si,hatt/etkonditionéiert
mirkonditionéieren
dirkonditionéiert
sikonditionéieren
Passé composé
echhukonditionéiert
duhueskonditionéiert
hien/si,hatt/ethuetkonditionéiert
mirhukonditionéiert
dirhuttkonditionéiert
sihukonditionéiert
Plus-que-parfait
echhatkonditionéiert
duhaskonditionéiert
hien/si,hatt/ethatkonditionéiert
mirhatekonditionéiert
dirhatkonditionéiert
sihatekonditionéiert
Futur I
echwäert konditionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konditionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonditionéieren
dugéifskonditionéieren
hien/si,hatt/etgéifkonditionéieren
mirgéifekonditionéieren
dirgéiftkonditionéieren
sigéifekonditionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonditionéiert
duhässkonditionéiert
hien/si,hatt/ethättkonditionéiert
mirhättekonditionéiert
dirhättkonditionéiert
sihättekonditionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonditionéier!
Plurielkonditionéiert!
konditionéiert
konditionéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonditionéiert
dugësskonditionéiert
hie/si,hatt/etgëttkonditionéiert
mirgikonditionéiert
dirgittkonditionéiert
sigikonditionéiert
Passé composé
echsikonditionéiert ginn
dubasskonditionéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonditionéiert ginn
mirsikonditionéiert ginn
dirsiddkonditionéiert ginn
sisikonditionéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonditionéiert ginn
duwaarskonditionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonditionéiert ginn
mirwarekonditionéiert ginn
dirwaartkonditionéiert ginn
siwarekonditionéiert ginn
Futur I
echwäert konditionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konditionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konditionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konditionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konditionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles