E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konforméieren konformieren (D)confirmer (F)
Stammformen konforméierenkonforméiertkonforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonforméieren
dukonforméiers
hien/si,hatt/etkonforméiert
mirkonforméieren
dirkonforméiert
sikonforméieren
Passé composé
echhukonforméiert
duhueskonforméiert
hien/si,hatt/ethuetkonforméiert
mirhukonforméiert
dirhuttkonforméiert
sihukonforméiert
Plus-que-parfait
echhatkonforméiert
duhaskonforméiert
hien/si,hatt/ethatkonforméiert
mirhatekonforméiert
dirhatkonforméiert
sihatekonforméiert
Futur I
echwäert konforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonforméieren
dugéifskonforméieren
hien/si,hatt/etgéifkonforméieren
mirgéifekonforméieren
dirgéiftkonforméieren
sigéifekonforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonforméiert
duhässkonforméiert
hien/si,hatt/ethättkonforméiert
mirhättekonforméiert
dirhättkonforméiert
sihättekonforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonforméier!
Plurielkonforméiert!
konforméiert
konforméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonforméiert
dugësskonforméiert
hie/si,hatt/etgëttkonforméiert
mirgikonforméiert
dirgittkonforméiert
sigikonforméiert
Passé composé
echsikonforméiert ginn
dubasskonforméiert ginn
hien/si,hatt/etasskonforméiert ginn
mirsikonforméiert ginn
dirsiddkonforméiert ginn
sisikonforméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonforméiert ginn
duwaarskonforméiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonforméiert ginn
mirwarekonforméiert ginn
dirwaartkonforméiert ginn
siwarekonforméiert ginn
Futur I
echwäert konforméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konforméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konforméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konforméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konforméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles