E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konfrontéieren konfrontieren (D) – confronter (F)
Stammformen konfrontéierenkonfrontéiertkonfrontéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonfrontéieren
dukonfrontéiers
hien/si,hatt/etkonfrontéiert
mirkonfrontéieren
dirkonfrontéiert
sikonfrontéieren
Passé composé
echhukonfrontéiert
duhueskonfrontéiert
hien/si,hatt/ethuetkonfrontéiert
mirhukonfrontéiert
dirhuttkonfrontéiert
sihukonfrontéiert
Plus-que-parfait
echhatkonfrontéiert
duhaskonfrontéiert
hien/si,hatt/ethatkonfrontéiert
mirhatekonfrontéiert
dirhatkonfrontéiert
sihatekonfrontéiert
Futur I
echwäert konfrontéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfrontéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonfrontéieren
dugéifskonfrontéieren
hien/si,hatt/etgéifkonfrontéieren
mirgéifekonfrontéieren
dirgéiftkonfrontéieren
sigéifekonfrontéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonfrontéiert
duhässkonfrontéiert
hien/si,hatt/ethättkonfrontéiert
mirhättekonfrontéiert
dirhättkonfrontéiert
sihättekonfrontéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonfrontéier!
Plurielkonfrontéiert!
konfrontéiert
konfrontéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonfrontéiert
dugësskonfrontéiert
hie/si,hatt/etgëttkonfrontéiert
mirgikonfrontéiert
dirgittkonfrontéiert
sigikonfrontéiert
Passé composé
echsikonfrontéiert ginn
dubasskonfrontéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonfrontéiert ginn
mirsikonfrontéiert ginn
dirsiddkonfrontéiert ginn
sisikonfrontéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonfrontéiert ginn
duwaarskonfrontéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonfrontéiert ginn
mirwarekonfrontéiert ginn
dirwaartkonfrontéiert ginn
siwarekonfrontéiert ginn
Futur I
echwäert konfrontéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfrontéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konfrontéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konfrontéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konfrontéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles