E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konsekréieren zuwenden (D)consacrer (F)
Stammformen konsekréierenkonsekréiertkonsekréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonsekréieren
dukonsekréiers
hien/si,hatt/etkonsekréiert
mirkonsekréieren
dirkonsekréiert
sikonsekréieren
Passé composé
echhukonsekréiert
duhueskonsekréiert
hien/si,hatt/ethuetkonsekréiert
mirhukonsekréiert
dirhuttkonsekréiert
sihukonsekréiert
Plus-que-parfait
echhatkonsekréiert
duhaskonsekréiert
hien/si,hatt/ethatkonsekréiert
mirhatekonsekréiert
dirhatkonsekréiert
sihatekonsekréiert
Futur I
echwäert konsekréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konsekréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonsekréieren
dugéifskonsekréieren
hien/si,hatt/etgéifkonsekréieren
mirgéifekonsekréieren
dirgéiftkonsekréieren
sigéifekonsekréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonsekréiert
duhässkonsekréiert
hien/si,hatt/ethättkonsekréiert
mirhättekonsekréiert
dirhättkonsekréiert
sihättekonsekréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonsekréier!
Plurielkonsekréiert!
konsekréiert
konsekréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonsekréiert
dugësskonsekréiert
hie/si,hatt/etgëttkonsekréiert
mirgikonsekréiert
dirgittkonsekréiert
sigikonsekréiert
Passé composé
echsikonsekréiert ginn
dubasskonsekréiert ginn
hien/si,hatt/etasskonsekréiert ginn
mirsikonsekréiert ginn
dirsiddkonsekréiert ginn
sisikonsekréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonsekréiert ginn
duwaarskonsekréiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonsekréiert ginn
mirwarekonsekréiert ginn
dirwaartkonsekréiert ginn
siwarekonsekréiert ginn
Futur I
echwäert konsekréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konsekréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konsekréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konsekréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konsekréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles