E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konservéieren konservieren (D)conserver (F)
Stammformen konservéierenkonservéiertkonservéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonservéieren
dukonservéiers
hien/si,hatt/etkonservéiert
mirkonservéieren
dirkonservéiert
sikonservéieren
Passé composé
echhukonservéiert
duhueskonservéiert
hien/si,hatt/ethuetkonservéiert
mirhukonservéiert
dirhuttkonservéiert
sihukonservéiert
Plus-que-parfait
echhatkonservéiert
duhaskonservéiert
hien/si,hatt/ethatkonservéiert
mirhatekonservéiert
dirhatkonservéiert
sihatekonservéiert
Futur I
echwäert konservéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konservéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonservéieren
dugéifskonservéieren
hien/si,hatt/etgéifkonservéieren
mirgéifekonservéieren
dirgéiftkonservéieren
sigéifekonservéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonservéiert
duhässkonservéiert
hien/si,hatt/ethättkonservéiert
mirhättekonservéiert
dirhättkonservéiert
sihättekonservéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonservéier!
Plurielkonservéiert!
konservéiert
konservéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonservéiert
dugësskonservéiert
hie/si,hatt/etgëttkonservéiert
mirgikonservéiert
dirgittkonservéiert
sigikonservéiert
Passé composé
echsikonservéiert ginn
dubasskonservéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonservéiert ginn
mirsikonservéiert ginn
dirsiddkonservéiert ginn
sisikonservéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonservéiert ginn
duwaarskonservéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonservéiert ginn
mirwarekonservéiert ginn
dirwaartkonservéiert ginn
siwarekonservéiert ginn
Futur I
echwäert konservéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konservéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konservéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konservéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konservéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles