E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konsolidéieren konsolidieren (D)consolider (F)
Stammformen konsolidéierenkonsolidéiertkonsolidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonsolidéieren
dukonsolidéiers
hien/si,hatt/etkonsolidéiert
mirkonsolidéieren
dirkonsolidéiert
sikonsolidéieren
Passé composé
echhukonsolidéiert
duhueskonsolidéiert
hien/si,hatt/ethuetkonsolidéiert
mirhukonsolidéiert
dirhuttkonsolidéiert
sihukonsolidéiert
Plus-que-parfait
echhatkonsolidéiert
duhaskonsolidéiert
hien/si,hatt/ethatkonsolidéiert
mirhatekonsolidéiert
dirhatkonsolidéiert
sihatekonsolidéiert
Futur I
echwäert konsolidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konsolidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonsolidéieren
dugéifskonsolidéieren
hien/si,hatt/etgéifkonsolidéieren
mirgéifekonsolidéieren
dirgéiftkonsolidéieren
sigéifekonsolidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonsolidéiert
duhässkonsolidéiert
hien/si,hatt/ethättkonsolidéiert
mirhättekonsolidéiert
dirhättkonsolidéiert
sihättekonsolidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonsolidéier!
Plurielkonsolidéiert!
konsolidéiert
konsolidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonsolidéiert
dugësskonsolidéiert
hie/si,hatt/etgëttkonsolidéiert
mirgikonsolidéiert
dirgittkonsolidéiert
sigikonsolidéiert
Passé composé
echsikonsolidéiert ginn
dubasskonsolidéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonsolidéiert ginn
mirsikonsolidéiert ginn
dirsiddkonsolidéiert ginn
sisikonsolidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonsolidéiert ginn
duwaarskonsolidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonsolidéiert ginn
mirwarekonsolidéiert ginn
dirwaartkonsolidéiert ginn
siwarekonsolidéiert ginn
Futur I
echwäert konsolidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konsolidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konsolidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konsolidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konsolidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles