E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konstatéieren feststellen (D)constater (F)
Stammformen konstatéierenkonstatéiertkonstatéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonstatéieren
dukonstatéiers
hien/si,hatt/etkonstatéiert
mirkonstatéieren
dirkonstatéiert
sikonstatéieren
Passé composé
echhukonstatéiert
duhueskonstatéiert
hien/si,hatt/ethuetkonstatéiert
mirhukonstatéiert
dirhuttkonstatéiert
sihukonstatéiert
Plus-que-parfait
echhatkonstatéiert
duhaskonstatéiert
hien/si,hatt/ethatkonstatéiert
mirhatekonstatéiert
dirhatkonstatéiert
sihatekonstatéiert
Futur I
echwäert konstatéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konstatéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonstatéieren
dugéifskonstatéieren
hien/si,hatt/etgéifkonstatéieren
mirgéifekonstatéieren
dirgéiftkonstatéieren
sigéifekonstatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonstatéiert
duhässkonstatéiert
hien/si,hatt/ethättkonstatéiert
mirhättekonstatéiert
dirhättkonstatéiert
sihättekonstatéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonstatéier!
Plurielkonstatéiert!
konstatéiert
konstatéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonstatéiert
dugësskonstatéiert
hie/si,hatt/etgëttkonstatéiert
mirgikonstatéiert
dirgittkonstatéiert
sigikonstatéiert
Passé composé
echsikonstatéiert ginn
dubasskonstatéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonstatéiert ginn
mirsikonstatéiert ginn
dirsiddkonstatéiert ginn
sisikonstatéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonstatéiert ginn
duwaarskonstatéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonstatéiert ginn
mirwarekonstatéiert ginn
dirwaartkonstatéiert ginn
siwarekonstatéiert ginn
Futur I
echwäert konstatéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konstatéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konstatéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konstatéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konstatéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles