E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konstruéieren bauen (D)construire (F)
Stammformen konstruéierenkonstruéiertkonstruéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonstruéieren
dukonstruéiers
hien/si,hatt/etkonstruéiert
mirkonstruéieren
dirkonstruéiert
sikonstruéieren
Passé composé
echhukonstruéiert
duhueskonstruéiert
hien/si,hatt/ethuetkonstruéiert
mirhukonstruéiert
dirhuttkonstruéiert
sihukonstruéiert
Plus-que-parfait
echhatkonstruéiert
duhaskonstruéiert
hien/si,hatt/ethatkonstruéiert
mirhatekonstruéiert
dirhatkonstruéiert
sihatekonstruéiert
Futur I
echwäert konstruéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konstruéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonstruéieren
dugéifskonstruéieren
hien/si,hatt/etgéifkonstruéieren
mirgéifekonstruéieren
dirgéiftkonstruéieren
sigéifekonstruéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonstruéiert
duhässkonstruéiert
hien/si,hatt/ethättkonstruéiert
mirhättekonstruéiert
dirhättkonstruéiert
sihättekonstruéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonstruéier!
Plurielkonstruéiert!
konstruéiert
konstruéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonstruéiert
dugësskonstruéiert
hie/si,hatt/etgëttkonstruéiert
mirgikonstruéiert
dirgittkonstruéiert
sigikonstruéiert
Passé composé
echsikonstruéiert ginn
dubasskonstruéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonstruéiert ginn
mirsikonstruéiert ginn
dirsiddkonstruéiert ginn
sisikonstruéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonstruéiert ginn
duwaarskonstruéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonstruéiert ginn
mirwarekonstruéiert ginn
dirwaartkonstruéiert ginn
siwarekonstruéiert ginn
Futur I
echwäert konstruéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konstruéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konstruéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konstruéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konstruéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
rekonstruéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles