E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkonsuméieren verbrauchen (D) – consommer (F)
Stammformen verkonsuméierenverkonsuméiertverkonsuméiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten consomméieren
Indikativ Aktiv
Présent
echverkonsuméieren
duverkonsuméiers
hien/si,hatt/etverkonsuméiert
mirverkonsuméieren
dirverkonsuméiert
siverkonsuméieren
Passé composé
echhuverkonsuméiert
duhuesverkonsuméiert
hien/si,hatt/ethuetverkonsuméiert
mirhuverkonsuméiert
dirhuttverkonsuméiert
sihuverkonsuméiert
Plus-que-parfait
echhatverkonsuméiert
duhasverkonsuméiert
hien/si,hatt/ethatverkonsuméiert
mirhateverkonsuméiert
dirhatverkonsuméiert
sihateverkonsuméiert
Futur I
echwäert verkonsuméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkonsuméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkonsuméieren
dugéifsverkonsuméieren
hien/si,hatt/etgéifverkonsuméieren
mirgéifeverkonsuméieren
dirgéiftverkonsuméieren
sigéifeverkonsuméieren
Conditionnel Passé composé
echhättverkonsuméiert
duhässverkonsuméiert
hien/si,hatt/ethättverkonsuméiert
mirhätteverkonsuméiert
dirhättverkonsuméiert
sihätteverkonsuméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkonsuméier!
Plurielverkonsuméiert!
verkonsuméiert
verkonsuméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverkonsuméiert
dugëssverkonsuméiert
hie/si,hatt/etgëttverkonsuméiert
mirgiverkonsuméiert
dirgittverkonsuméiert
sigiverkonsuméiert
Passé composé
echsiverkonsuméiert ginn
dubassverkonsuméiert ginn
hien/si,hatt/etassverkonsuméiert ginn
mirsiverkonsuméiert ginn
dirsiddverkonsuméiert ginn
sisiverkonsuméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarverkonsuméiert ginn
duwaarsverkonsuméiert ginn
hien/si,hatt/etwarverkonsuméiert ginn
mirwareverkonsuméiert ginn
dirwaartverkonsuméiert ginn
siwareverkonsuméiert ginn
Futur I
echwäert verkonsuméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkonsuméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verkonsuméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verkonsuméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verkonsuméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
konsuméieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles