E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbeuten ausbeuten (D) – exploiter (F) – to exploit (E)
Stammformen ausbeutenbeut ausausgebeut
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbeuten aus
dubeuts aus
hien/si,hatt/etbeut aus
mirbeuten aus
dirbeut aus
sibeuten aus
Pass compos
echhunnausgebeut
duhuesausgebeut
hien/si,hatt/ethuetausgebeut
mirhunnausgebeut
dirhuttausgebeut
sihunnausgebeut
Plus-que-parfait
echhatausgebeut
duhasausgebeut
hien/si,hatt/ethatausgebeut
mirhatenausgebeut
dirhatausgebeut
sihatenausgebeut
Modale Futur I
echwäert ausbeuten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgebeut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbeuten
dugéifsausbeuten
hien/si,hatt/etgéifausbeuten
mirgéifenausbeuten
dirgéiftausbeuten
sigéifenausbeuten
Conditionnel pass compos
echhttausgebeut
duhssausgebeut
hien/si,hatt/ethttausgebeut
mirhttenausgebeut
dirhttausgebeut
sihttenausgebeut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeut aus!
Plurielbeut aus!
ausgebeut
ausbeuten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgebeut
dugëssausgebeut
hie/si,hatt/etgëttausgebeut
mirginnausgebeut
dirgittausgebeut
siginnausgebeut
Pass compos
echsinnausgebeut ginn
dubassausgebeut ginn
hien/si,hatt/etassausgebeut ginn
mirsinnausgebeut ginn
dirsiddausgebeut ginn
sisinnausgebeut ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebeut ginn
duwaarsausgebeut ginn
hien/si,hatt/etwarausgebeut ginn
mirwarenausgebeut ginn
dirwaartausgebeut ginn
siwarenausgebeut ginn
Modale Futur I
echwäert ausgebeut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgebeut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebeut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebeut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgebeut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles