E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kontaminéieren kontaminieren, verschmutzen (D) – contaminer (F)
Stammformen kontaminéierenkontaminéiertkontaminéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkontaminéieren
dukontaminéiers
hien/si,hatt/etkontaminéiert
mirkontaminéieren
dirkontaminéiert
sikontaminéieren
Passé composé
echhukontaminéiert
duhueskontaminéiert
hien/si,hatt/ethuetkontaminéiert
mirhukontaminéiert
dirhuttkontaminéiert
sihukontaminéiert
Plus-que-parfait
echhatkontaminéiert
duhaskontaminéiert
hien/si,hatt/ethatkontaminéiert
mirhatekontaminéiert
dirhatkontaminéiert
sihatekontaminéiert
Modale Futur I
echwäert kontaminéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert kontaminéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkontaminéieren
dugéifskontaminéieren
hien/si,hatt/etgéifkontaminéieren
mirgéifekontaminéieren
dirgéiftkontaminéieren
sigéifekontaminéieren
Conditionnel passé composé
echhättkontaminéiert
duhässkontaminéiert
hien/si,hatt/ethättkontaminéiert
mirhättekontaminéiert
dirhättkontaminéiert
sihättekontaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkontaminéier!
Plurielkontaminéiert!
kontaminéiert
kontaminéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgikontaminéiert
dugësskontaminéiert
hie/si,hatt/etgëttkontaminéiert
mirgikontaminéiert
dirgittkontaminéiert
sigikontaminéiert
Passé composé
echsikontaminéiert ginn
dubasskontaminéiert ginn
hien/si,hatt/etasskontaminéiert ginn
mirsikontaminéiert ginn
dirsiddkontaminéiert ginn
sisikontaminéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkontaminéiert ginn
duwaarskontaminéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkontaminéiert ginn
mirwarekontaminéiert ginn
dirwaartkontaminéiert ginn
siwarekontaminéiert ginn
Modale Futur I
echwäert kontaminéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert kontaminéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kontaminéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kontaminéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier kontaminéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles