E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konteren kontern, abwehren (D) – contrer (F)
Stammformen konterenkontertgekontert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkonteren
dukonters
hien/si,hatt/etkontert
mirkonteren
dirkontert
sikonteren
Pass compos
echhugekontert
duhuesgekontert
hien/si,hatt/ethuetgekontert
mirhugekontert
dirhuttgekontert
sihugekontert
Plus-que-parfait
echhatgekontert
duhasgekontert
hien/si,hatt/ethatgekontert
mirhategekontert
dirhatgekontert
sihategekontert
Futur I
echwäert konteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekontert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonteren
dugéifskonteren
hien/si,hatt/etgéifkonteren
mirgéifekonteren
dirgéiftkonteren
sigéifekonteren
Conditionnel Pass compos
echhttgekontert
duhssgekontert
hien/si,hatt/ethttgekontert
mirhättegekontert
dirhttgekontert
sihättegekontert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonter!
Plurielkontert!
gekontert
konteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigekontert
dugëssgekontert
hie/si,hatt/etgëttgekontert
mirgigekontert
dirgittgekontert
sigigekontert
Pass compos
echsigekontert ginn
dubassgekontert ginn
hien/si,hatt/etassgekontert ginn
mirsigekontert ginn
dirsiddgekontert ginn
sisigekontert ginn
Plus-que-parfait
echwargekontert ginn
duwaarsgekontert ginn
hien/si,hatt/etwargekontert ginn
mirwaregekontert ginn
dirwaartgekontert ginn
siwaregekontert ginn
Futur I
echwäert gekontert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekontert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekontert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekontert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gekontert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles