E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
konterkaréieren stören, entgegenarbeiten (D) – contrecarrer (F)
Stammformen konterkaréierenkonterkaréiertkonterkaréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (konter-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonterkaréieren
dukonterkaréiers
hien/si,hatt/etkonterkaréiert
mirkonterkaréieren
dirkonterkaréiert
sikonterkaréieren
Passé composé
echhukonterkaréiert
duhueskonterkaréiert
hien/si,hatt/ethuetkonterkaréiert
mirhukonterkaréiert
dirhuttkonterkaréiert
sihukonterkaréiert
Plus-que-parfait
echhatkonterkaréiert
duhaskonterkaréiert
hien/si,hatt/ethatkonterkaréiert
mirhatekonterkaréiert
dirhatkonterkaréiert
sihatekonterkaréiert
Futur I
echwäert konterkaréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konterkaréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonterkaréieren
dugéifskonterkaréieren
hien/si,hatt/etgéifkonterkaréieren
mirgéifekonterkaréieren
dirgéiftkonterkaréieren
sigéifekonterkaréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonterkaréiert
duhässkonterkaréiert
hien/si,hatt/ethättkonterkaréiert
mirhättekonterkaréiert
dirhättkonterkaréiert
sihättekonterkaréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonterkaréier!
Plurielkonterkaréiert!
konterkaréiert
konterkaréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikonterkaréiert
dugësskonterkaréiert
hie/si,hatt/etgëttkonterkaréiert
mirgikonterkaréiert
dirgittkonterkaréiert
sigikonterkaréiert
Passé composé
echsikonterkaréiert ginn
dubasskonterkaréiert ginn
hien/si,hatt/etasskonterkaréiert ginn
mirsikonterkaréiert ginn
dirsiddkonterkaréiert ginn
sisikonterkaréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkonterkaréiert ginn
duwaarskonterkaréiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonterkaréiert ginn
mirwarekonterkaréiert ginn
dirwaartkonterkaréiert ginn
siwarekonterkaréiert ginn
Futur I
echwäert konterkaréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konterkaréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif konterkaréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif konterkaréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier konterkaréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles