E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kontersign-éier-en gegenzeichnen (D) – contresigner (F)
Stammformen kontersign-éier-enkontersign-éier-tkontersign-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (konter-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkontersign-éier-en
dukontersign-éier-s
hien/si,hatt/etkontersign-éier-t
mirkontersign-éier-en
dirkontersign-éier-t
sikontersign-éier-en
Passé composé
echhukontersign-éier-t
duhueskontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkontersign-éier-t
mirhukontersign-éier-t
dirhuttkontersign-éier-t
sihukontersign-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkontersign-éier-t
duhaskontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethatkontersign-éier-t
mirhatekontersign-éier-t
dirhatkontersign-éier-t
sihatekontersign-éier-t
Futur I
echwäert kontersign-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontersign-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkontersign-éier-en
dugéifskontersign-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkontersign-éier-en
mirgéifekontersign-éier-en
dirgéiftkontersign-éier-en
sigéifekontersign-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkontersign-éier-t
duhässkontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethättkontersign-éier-t
mirhättekontersign-éier-t
dirhättkontersign-éier-t
sihättekontersign-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkontersign-éier!
Plurielkontersign-éier-t!
kontersign-éier-t
kontersign-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikontersign-éier-t
dugësskontersign-éier-t
hie/si,hatt/etgëttkontersign-éier-t
mirgikontersign-éier-t
dirgittkontersign-éier-t
sigikontersign-éier-t
Passé composé
echsikontersign-éier-t ginn
dubasskontersign-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasskontersign-éier-t ginn
mirsikontersign-éier-t ginn
dirsiddkontersign-éier-t ginn
sisikontersign-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarkontersign-éier-t ginn
duwaarskontersign-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarkontersign-éier-t ginn
mirwarekontersign-éier-t ginn
dirwaartkontersign-éier-t ginn
siwarekontersign-éier-t ginn
Futur I
echwäert kontersign-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontersign-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kontersign-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kontersign-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kontersign-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
design-éier-enresign-éier-ensign-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles