E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kontraktéieren kontraktieren (D)contracter (F)
Stammformen kontraktéierenkontraktéiertkontraktéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkontraktéieren
dukontraktéiers
hien/si,hatt/etkontraktéiert
mirkontraktéieren
dirkontraktéiert
sikontraktéieren
Passé composé
echhukontraktéiert
duhueskontraktéiert
hien/si,hatt/ethuetkontraktéiert
mirhukontraktéiert
dirhuttkontraktéiert
sihukontraktéiert
Plus-que-parfait
echhatkontraktéiert
duhaskontraktéiert
hien/si,hatt/ethatkontraktéiert
mirhatekontraktéiert
dirhatkontraktéiert
sihatekontraktéiert
Futur I
echwäert kontraktéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontraktéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkontraktéieren
dugéifskontraktéieren
hien/si,hatt/etgéifkontraktéieren
mirgéifekontraktéieren
dirgéiftkontraktéieren
sigéifekontraktéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkontraktéiert
duhässkontraktéiert
hien/si,hatt/ethättkontraktéiert
mirhättekontraktéiert
dirhättkontraktéiert
sihättekontraktéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkontraktéier!
Plurielkontraktéiert!
kontraktéiert
kontraktéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikontraktéiert
dugësskontraktéiert
hie/si,hatt/etgëttkontraktéiert
mirgikontraktéiert
dirgittkontraktéiert
sigikontraktéiert
Passé composé
echsikontraktéiert ginn
dubasskontraktéiert ginn
hien/si,hatt/etasskontraktéiert ginn
mirsikontraktéiert ginn
dirsiddkontraktéiert ginn
sisikontraktéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarkontraktéiert ginn
duwaarskontraktéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkontraktéiert ginn
mirwarekontraktéiert ginn
dirwaartkontraktéiert ginn
siwarekontraktéiert ginn
Futur I
echwäert kontraktéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontraktéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kontraktéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kontraktéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kontraktéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles