E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kop-éier-en kopieren (D) – copier (F)
Stammformen kop-éier-enkop-éier-tkop-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkop-éier-en
dukop-éier-s
hien/si,hatt/etkop-éier-t
mirkop-éier-en
dirkop-éier-t
sikop-éier-en
Passé composé
echhukop-éier-t
duhueskop-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkop-éier-t
mirhukop-éier-t
dirhuttkop-éier-t
sihukop-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkop-éier-t
duhaskop-éier-t
hien/si,hatt/ethatkop-éier-t
mirhatekop-éier-t
dirhatkop-éier-t
sihatekop-éier-t
Futur I
echwäert kop-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kop-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkop-éier-en
dugéifskop-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkop-éier-en
mirgéifekop-éier-en
dirgéiftkop-éier-en
sigéifekop-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkop-éier-t
duhässkop-éier-t
hien/si,hatt/ethättkop-éier-t
mirhättekop-éier-t
dirhättkop-éier-t
sihättekop-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkop-éier!
Plurielkop-éier-t!
kop-éier-t
kop-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgikop-éier-t
dugësskop-éier-t
hie/si,hatt/etgëttkop-éier-t
mirgikop-éier-t
dirgittkop-éier-t
sigikop-éier-t
Passé composé
echsikop-éier-t ginn
dubasskop-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasskop-éier-t ginn
mirsikop-éier-t ginn
dirsiddkop-éier-t ginn
sisikop-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarkop-éier-t ginn
duwaarskop-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarkop-éier-t ginn
mirwarekop-éier-t ginn
dirwaartkop-éier-t ginn
siwarekop-éier-t ginn
Futur I
echwäert kop-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kop-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif kop-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif kop-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier kop-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fotokop-éier-enpolykop-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles