E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkoppelen verkuppeln (D)mettre en relation (amoureuse) (F)
Stammformen verkoppelenverkoppeltverkoppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkoppelen
duverkoppels
hien/si,hatt/etverkoppelt
mirverkoppelen
dirverkoppelt
siverkoppelen
Pass compos
echhuverkoppelt
duhuesverkoppelt
hien/si,hatt/ethuetverkoppelt
mirhuverkoppelt
dirhuttverkoppelt
sihuverkoppelt
Plus-que-parfait
echhatverkoppelt
duhasverkoppelt
hien/si,hatt/ethatverkoppelt
mirhateverkoppelt
dirhatverkoppelt
sihateverkoppelt
Futur I
echwäert verkoppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkoppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkoppelen
dugéifsverkoppelen
hien/si,hatt/etgéifverkoppelen
mirgéifeverkoppelen
dirgéiftverkoppelen
sigéifeverkoppelen
Conditionnel Pass compos
echhttverkoppelt
duhssverkoppelt
hien/si,hatt/ethttverkoppelt
mirhätteverkoppelt
dirhttverkoppelt
sihätteverkoppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkoppel!
Plurielverkoppelt!
verkoppelt
verkoppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkoppelt
dugëssverkoppelt
hie/si,hatt/etgëttverkoppelt
mirgiverkoppelt
dirgittverkoppelt
sigiverkoppelt
Pass compos
echsiverkoppelt ginn
dubassverkoppelt ginn
hien/si,hatt/etassverkoppelt ginn
mirsiverkoppelt ginn
dirsiddverkoppelt ginn
sisiverkoppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverkoppelt ginn
duwaarsverkoppelt ginn
hien/si,hatt/etwarverkoppelt ginn
mirwareverkoppelt ginn
dirwaartverkoppelt ginn
siwareverkoppelt ginn
Futur I
echwäert verkoppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkoppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkoppelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkoppelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkoppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskoppelenkoppelenofkoppelenukoppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles