E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dekoréieren dekorieren (D)décorer (F)
Stammformen dedekoréierendedekoréiertdedekoréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedekoréieren
dudedekoréiers
hien/si,hatt/etdedekoréiert
mirdedekoréieren
dirdedekoréiert
sidedekoréieren
Passé composé
echhunndedekoréiert
duhuesdedekoréiert
hien/si,hatt/ethuetdedekoréiert
mirhunndedekoréiert
dirhuttdedekoréiert
sihunndedekoréiert
Plus-que-parfait
echhatdedekoréiert
duhasdedekoréiert
hien/si,hatt/ethatdedekoréiert
mirhatendedekoréiert
dirhatdedekoréiert
sihatendedekoréiert
Futur I
echwäert dekoréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedekoréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdekoréieren
dugéifsdekoréieren
hien/si,hatt/etgéifdekoréieren
mirgéifendekoréieren
dirgéiftdekoréieren
sigéifendekoréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedekoréiert
duhässdedekoréiert
hien/si,hatt/ethättdedekoréiert
mirhättendedekoréiert
dirhättdedekoréiert
sihättendedekoréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedekoréier!
Plurieldedekoréiert!
dedekoréiert
dekoréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedekoréiert
dugëssdedekoréiert
hie/si,hatt/etgëttdedekoréiert
mirginndedekoréiert
dirgittdedekoréiert
siginndedekoréiert
Passé composé
echsinndedekoréiert ginn
dubassdedekoréiert ginn
hien/si,hatt/etassdedekoréiert ginn
mirsinndedekoréiert ginn
dirsidddedekoréiert ginn
sisinndedekoréiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedekoréiert ginn
duwaarsdedekoréiert ginn
hien/si,hatt/etwardedekoréiert ginn
mirwarendedekoréiert ginn
dirwaartdedekoréiert ginn
siwarendedekoréiert ginn
Futur I
echwäert dedekoréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedekoréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedekoréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedekoréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedekoréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles