E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerbidden berbieten (D) – enchrir (F)
Stammformen iwwerbiddeniwwerbittiwwerbueden
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echiwwerbidden
duiwwerbitts
hien/si,hatt/etiwwerbitt
miriwwerbidden
diriwwerbitt
siiwwerbidden
Pass compos
echhunniwwerbueden
duhuesiwwerbueden
hien/si,hatt/ethuetiwwerbueden
mirhunniwwerbueden
dirhuttiwwerbueden
sihunniwwerbueden
Plus-que-parfait
echhatiwwerbueden
duhasiwwerbueden
hien/si,hatt/ethatiwwerbueden
mirhateniwwerbueden
dirhatiwwerbueden
sihateniwwerbueden
Modale Futur I
echwäert iwwerbidden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert iwwerbueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbidden
dugéifsiwwerbidden
hien/si,hatt/etgéifiwwerbidden
mirgéifeniwwerbidden
dirgéiftiwwerbidden
sigéifeniwwerbidden
Conditionnel pass compos
echhttiwwerbueden
duhssiwwerbueden
hien/si,hatt/ethttiwwerbueden
mirhtteniwwerbueden
dirhttiwwerbueden
sihtteniwwerbueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbitt!
Plurieliwwerbitt!
iwwerbueden
iwwerbidden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biddenerbiddenopbiddenubiddenverbidden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles