E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kraachen krachen (D) – craquer (F)
Stammformen kraachenkraachtgekraacht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkraachen
dukraachs
hien/si,hatt/etkraacht
mirkraachen
dirkraacht
sikraachen
Pass compos
echhugekraacht
duhuesgekraacht
hien/si,hatt/ethuetgekraacht
mirhugekraacht
dirhuttgekraacht
sihugekraacht
Plus-que-parfait
echhatgekraacht
duhasgekraacht
hien/si,hatt/ethatgekraacht
mirhategekraacht
dirhatgekraacht
sihategekraacht
Modale Futur I
echwäert kraachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekraacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraachen
dugéifskraachen
hien/si,hatt/etgéifkraachen
mirgéifekraachen
dirgéiftkraachen
sigéifekraachen
Conditionnel pass compos
echhttgekraacht
duhssgekraacht
hien/si,hatt/ethttgekraacht
mirhättegekraacht
dirhttgekraacht
sihättegekraacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraach!
Plurielkraacht!
gekraacht
kraachen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigekraacht
dugëssgekraacht
hie/si,hatt/etgëttgekraacht
mirgigekraacht
dirgittgekraacht
sigigekraacht
Pass compos
echsigekraacht ginn
dubassgekraacht ginn
hien/si,hatt/etassgekraacht ginn
mirsigekraacht ginn
dirsiddgekraacht ginn
sisigekraacht ginn
Plus-que-parfait
echwargekraacht ginn
duwaarsgekraacht ginn
hien/si,hatt/etwargekraacht ginn
mirwaregekraacht ginn
dirwaartgekraacht ginn
siwaregekraacht ginn
Modale Futur I
echwäert gekraacht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekraacht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekraacht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekraacht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gekraacht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofkraachenopkraachen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles