E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kraach-en krachen (D)craquer (F)
Stammformen kraach-enkraach-tge-kraach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraach-en
dukraach-s
hien/si,hatt/etkraach-t
mirkraach-en
dirkraach-t
sikraach-en
Pass compos
echhuge-kraach-t
duhuesge-kraach-t
hien/si,hatt/ethuetge-kraach-t
mirhuge-kraach-t
dirhuttge-kraach-t
sihuge-kraach-t
Plus-que-parfait
echhatge-kraach-t
duhasge-kraach-t
hien/si,hatt/ethatge-kraach-t
mirhatege-kraach-t
dirhatge-kraach-t
sihatege-kraach-t
Futur I
echwäert kraach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kraach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraach-en
dugéifskraach-en
hien/si,hatt/etgéifkraach-en
mirgéifekraach-en
dirgéiftkraach-en
sigéifekraach-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kraach-t
duhssge-kraach-t
hien/si,hatt/ethttge-kraach-t
mirhättege-kraach-t
dirhttge-kraach-t
sihättege-kraach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraach!
Plurielkraach-t!
ge-kraach-t
kraach-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-kraach-t
dugëssge-kraach-t
hie/si,hatt/etgëttge-kraach-t
mirgige-kraach-t
dirgittge-kraach-t
sigige-kraach-t
Pass compos
echsige-kraach-t ginn
dubassge-kraach-t ginn
hien/si,hatt/etassge-kraach-t ginn
mirsige-kraach-t ginn
dirsiddge-kraach-t ginn
sisige-kraach-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-kraach-t ginn
duwaarsge-kraach-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-kraach-t ginn
mirwarege-kraach-t ginn
dirwaartge-kraach-t ginn
siwarege-kraach-t ginn
Futur I
echwäert ge-kraach-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kraach-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-kraach-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-kraach-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-kraach-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofkraach-enopkraach-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles