E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bekräftegen bekräftigen (D)confirmer (F)
Stammformen bekräftegenbekräftegtbekräftegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbekräftegen
dubekräftegs
hien/si,hatt/etbekräftegt
mirbekräftegen
dirbekräftegt
sibekräftegen
Passé composé
echhubekräftegt
duhuesbekräftegt
hien/si,hatt/ethuetbekräftegt
mirhubekräftegt
dirhuttbekräftegt
sihubekräftegt
Plus-que-parfait
echhatbekräftegt
duhasbekräftegt
hien/si,hatt/ethatbekräftegt
mirhatebekräftegt
dirhatbekräftegt
sihatebekräftegt
Futur I
echwäert bekräftegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekräftegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekräftegen
dugéifsbekräftegen
hien/si,hatt/etgéifbekräftegen
mirgéifebekräftegen
dirgéiftbekräftegen
sigéifebekräftegen
Conditionnel Passé composé
echhättbekräftegt
duhässbekräftegt
hien/si,hatt/ethättbekräftegt
mirhättebekräftegt
dirhättbekräftegt
sihättebekräftegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekräfteg!
Plurielbekräftegt!
bekräftegt
bekräftegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibekräftegt
dugëssbekräftegt
hie/si,hatt/etgëttbekräftegt
mirgibekräftegt
dirgittbekräftegt
sigibekräftegt
Passé composé
echsibekräftegt ginn
dubassbekräftegt ginn
hien/si,hatt/etassbekräftegt ginn
mirsibekräftegt ginn
dirsiddbekräftegt ginn
sisibekräftegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbekräftegt ginn
duwaarsbekräftegt ginn
hien/si,hatt/etwarbekräftegt ginn
mirwarebekräftegt ginn
dirwaartbekräftegt ginn
siwarebekräftegt ginn
Futur I
echwäert bekräftegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekräftegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bekräftegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bekräftegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bekräftegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles