E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchkräich-en durchkriechen (D)traverser en rampant (F)
Stammformen duerchkräich-enkréch-t duerchduerchge-kroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten krauchen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräich-en duerch
dukréch-s duerch
hien/si,hatt/etkréch-t duerch
mirkräich-en duerch
dirkräich-t duerch
sikräich-en duerch
Passé composé
echsinnduerchge-kroch
dubassduerchge-kroch
hien/si,hatt/etassduerchge-kroch
mirsinnduerchge-kroch
dirsiddduerchge-kroch
sisinnduerchge-kroch
Plus-que-parfait
echwarduerchge-kroch
duwaarsduerchge-kroch
hien/si,hatt/etwarduerchge-kroch
mirwarenduerchge-kroch
dirwaartduerchge-kroch
siwarenduerchge-kroch
Futur I
echwäert duerchkräich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-kroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchkräich-en
dugéifsduerchkräich-en
hien/si,hatt/etgéifduerchkräich-en
mirgéifenduerchkräich-en
dirgéiftduerchkräich-en
sigéifenduerchkräich-en
Conditionnel Passé composé
echwierduerchge-kroch
duwiersduerchge-kroch
hien/si,hatt/etwierduerchge-kroch
mirwierenduerchge-kroch
dirwiertduerchge-kroch
siwierenduerchge-kroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréich duerch!
Plurielkréich-t duerch!
duerchge-kroch
duerchkräich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles