E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nokräich-en nachkriechen (D) – suivre en rampant (F)
Stammformen nokräich-enkréch-t nonoge-kroch
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (no-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten krauchen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräich-en no
dukréch-s no
hien/si,hatt/etkréch-t no
mirkräich-en no
dirkräich-t no
sikräich-en no
Passé composé
echsinnnoge-kroch
dubassnoge-kroch
hien/si,hatt/etassnoge-kroch
mirsinnnoge-kroch
dirsiddnoge-kroch
sisinnnoge-kroch
Plus-que-parfait
echwarnoge-kroch
duwaarsnoge-kroch
hien/si,hatt/etwarnoge-kroch
mirwarennoge-kroch
dirwaartnoge-kroch
siwarennoge-kroch
Futur I
echwäert nokräich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-kroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokräich-en
dugéifsnokräich-en
hien/si,hatt/etgéifnokräich-en
mirgéifennokräich-en
dirgéiftnokräich-en
sigéifennokräich-en
Conditionnel Passé composé
echwiernoge-kroch
duwiersnoge-kroch
hien/si,hatt/etwiernoge-kroch
mirwierennoge-kroch
dirwiertnoge-kroch
siwierennoge-kroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréich no!
Plurielkréich-t no!
noge-kroch
nokräich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles