E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nokräisch-en nachweinen (D)pleurer, déplorer la perte (F)
Stammformen nokräisch-enkräisch-t nonoge-krasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräisch-en no
dukräisch-s no
hien/si,hatt/etkräisch-t no
mirkräisch-en no
dirkräisch-t no
sikräisch-en no
Passé composé
echhunnnoge-krasch
duhuesnoge-krasch
hien/si,hatt/ethuetnoge-krasch
mirhunnnoge-krasch
dirhuttnoge-krasch
sihunnnoge-krasch
Plus-que-parfait
echhatnoge-krasch
duhasnoge-krasch
hien/si,hatt/ethatnoge-krasch
mirhatennoge-krasch
dirhatnoge-krasch
sihatennoge-krasch
Futur I
echwäert nokräisch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-krasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnokräisch-en
dugéifsnokräisch-en
hien/si,hatt/etgéifnokräisch-en
mirgéifennokräisch-en
dirgéiftnokräisch-en
sigéifennokräisch-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-krasch
duhässnoge-krasch
hien/si,hatt/ethättnoge-krasch
mirhättennoge-krasch
dirhättnoge-krasch
sihättennoge-krasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch no!
Plurielkräisch-t no!
noge-krasch
nokräisch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnoge-krasch
dugëssnoge-krasch
hie/si,hatt/etgëttnoge-krasch
mirginnnoge-krasch
dirgittnoge-krasch
siginnnoge-krasch
Passé composé
echsinnnoge-krasch ginn
dubassnoge-krasch ginn
hien/si,hatt/etassnoge-krasch ginn
mirsinnnoge-krasch ginn
dirsiddnoge-krasch ginn
sisinnnoge-krasch ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-krasch ginn
duwaarsnoge-krasch ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-krasch ginn
mirwarennoge-krasch ginn
dirwaartnoge-krasch ginn
siwarennoge-krasch ginn
Futur I
echwäert noge-krasch ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-krasch gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif noge-krasch
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif noge-krasch ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier noge-krasch ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräisch-endoutkräisch-enewechkräisch-enkräisch-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles