E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kräischen weinen (D)pleurer (F)weep, cry (E)chorar (P)
Stammformen kräischenkräischtgekrasch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräischen
dukräischs
hien/si,hatt/etkräischt
mirkräischen
dirkräischt
sikräischen
Passé composé
echhugekrasch
duhuesgekrasch
hien/si,hatt/ethuetgekrasch
mirhugekrasch
dirhuttgekrasch
sihugekrasch
Plus-que-parfait
echhatgekrasch
duhasgekrasch
hien/si,hatt/ethatgekrasch
mirhategekrasch
dirhatgekrasch
sihategekrasch
Futur I
echwäert kräischen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrasch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräischen
dugéifskräischen
hien/si,hatt/etgéifkräischen
mirgéifekräischen
dirgéiftkräischen
sigéifekräischen
Conditionnel Passé composé
echhättgekrasch
duhässgekrasch
hien/si,hatt/ethättgekrasch
mirhättegekrasch
dirhättgekrasch
sihättegekrasch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräisch!
Plurielkräischt!
gekrasch
kräischen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigekrasch
dugëssgekrasch
hie/si,hatt/etgëttgekrasch
mirgigekrasch
dirgittgekrasch
sigigekrasch
Passé composé
echsigekrasch ginn
dubassgekrasch ginn
hien/si,hatt/etassgekrasch ginn
mirsigekrasch ginn
dirsiddgekrasch ginn
sisigekrasch ginn
Plus-que-parfait
echwargekrasch ginn
duwaarsgekrasch ginn
hien/si,hatt/etwargekrasch ginn
mirwaregekrasch ginn
dirwaartgekrasch ginn
siwaregekrasch ginn
Futur I
echwäert gekrasch ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrasch gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gekrasch
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gekrasch ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gekrasch ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskräischendoutkräischenewechkräischennokräischen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles