E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
acquitt-éier-en begleichen (D) – acquitter (F) – to foot up/ pay (E)
Stammformen acquitt-éier-enacquitt-éier-tacquitt-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echacquitt-éier-en
duacquitt-éier-s
hien/si,hatt/etacquitt-éier-t
miracquitt-éier-en
diracquitt-éier-t
siacquitt-éier-en
Passé composé
echhunnacquitt-éier-t
duhuesacquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetacquitt-éier-t
mirhunnacquitt-éier-t
dirhuttacquitt-éier-t
sihunnacquitt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatacquitt-éier-t
duhasacquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethatacquitt-éier-t
mirhatenacquitt-éier-t
dirhatacquitt-éier-t
sihatenacquitt-éier-t
Futur I
echwäert acquitt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert acquitt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifacquitt-éier-en
dugéifsacquitt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifacquitt-éier-en
mirgéifenacquitt-éier-en
dirgéiftacquitt-éier-en
sigéifenacquitt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättacquitt-éier-t
duhässacquitt-éier-t
hien/si,hatt/ethättacquitt-éier-t
mirhättenacquitt-éier-t
dirhättacquitt-éier-t
sihättenacquitt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieracquitt-éier!
Plurielacquitt-éier-t!
acquitt-éier-t
acquitt-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnacquitt-éier-t
dugëssacquitt-éier-t
hie/si,hatt/etgëttacquitt-éier-t
mirginnacquitt-éier-t
dirgittacquitt-éier-t
siginnacquitt-éier-t
Passé composé
echsinnacquitt-éier-t ginn
dubassacquitt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassacquitt-éier-t ginn
mirsinnacquitt-éier-t ginn
dirsiddacquitt-éier-t ginn
sisinnacquitt-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaracquitt-éier-t ginn
duwaarsacquitt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaracquitt-éier-t ginn
mirwarenacquitt-éier-t ginn
dirwaartacquitt-éier-t ginn
siwarenacquitt-éier-t ginn
Futur I
echwäert acquitt-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert acquitt-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif acquitt-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif acquitt-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier acquitt-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles