E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskrämpen abhängen (D) – décrocher (F)
Stammformen auskrämpenkrämpt ausausgekrämpt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrämpen aus
dukrämps aus
hien/si,hatt/etkrämpt aus
mirkrämpen aus
dirkrämpt aus
sikrämpen aus
Passé composé
echhunnausgekrämpt
duhuesausgekrämpt
hien/si,hatt/ethuetausgekrämpt
mirhunnausgekrämpt
dirhuttausgekrämpt
sihunnausgekrämpt
Plus-que-parfait
echhatausgekrämpt
duhasausgekrämpt
hien/si,hatt/ethatausgekrämpt
mirhatenausgekrämpt
dirhatausgekrämpt
sihatenausgekrämpt
Futur I
echwäert auskrämpen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekrämpt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskrämpen
dugéifsauskrämpen
hien/si,hatt/etgéifauskrämpen
mirgéifenauskrämpen
dirgéiftauskrämpen
sigéifenauskrämpen
Conditionnel Passé composé
echhättausgekrämpt
duhässausgekrämpt
hien/si,hatt/ethättausgekrämpt
mirhättenausgekrämpt
dirhättausgekrämpt
sihättenausgekrämpt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrämp aus!
Plurielkrämpt aus!
ausgekrämpt
auskrämpen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgekrämpt
dugëssausgekrämpt
hie/si,hatt/etgëttausgekrämpt
mirginnausgekrämpt
dirgittausgekrämpt
siginnausgekrämpt
Passé composé
echsinnausgekrämpt ginn
dubassausgekrämpt ginn
hien/si,hatt/etassausgekrämpt ginn
mirsinnausgekrämpt ginn
dirsiddausgekrämpt ginn
sisinnausgekrämpt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgekrämpt ginn
duwaarsausgekrämpt ginn
hien/si,hatt/etwarausgekrämpt ginn
mirwarenausgekrämpt ginn
dirwaartausgekrämpt ginn
siwarenausgekrämpt ginn
Futur I
echwäert ausgekrämpt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekrämpt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgekrämpt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgekrämpt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgekrämpt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akrämpenkrämpenofkrämpenopkrämpenukrämpen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles