E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofkrämpen abhängen, abkoppeln (D)décrocher, découpler (F)
Stammformen ofkrämpenkrämpt ofofgekrämpt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrämpen of
dukrämps of
hien/si,hatt/etkrämpt of
mirkrämpen of
dirkrämpt of
sikrämpen of
Passé composé
echhunnofgekrämpt
duhuesofgekrämpt
hien/si,hatt/ethuetofgekrämpt
mirhunnofgekrämpt
dirhuttofgekrämpt
sihunnofgekrämpt
Plus-que-parfait
echhatofgekrämpt
duhasofgekrämpt
hien/si,hatt/ethatofgekrämpt
mirhatenofgekrämpt
dirhatofgekrämpt
sihatenofgekrämpt
Futur I
echwäert ofkrämpen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekrämpt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkrämpen
dugéifsofkrämpen
hien/si,hatt/etgéifofkrämpen
mirgéifenofkrämpen
dirgéiftofkrämpen
sigéifenofkrämpen
Conditionnel Passé composé
echhättofgekrämpt
duhässofgekrämpt
hien/si,hatt/ethättofgekrämpt
mirhättenofgekrämpt
dirhättofgekrämpt
sihättenofgekrämpt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrämp of!
Plurielkrämpt of!
ofgekrämpt
ofkrämpen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgekrämpt
dugëssofgekrämpt
hie/si,hatt/etgëttofgekrämpt
mirginnofgekrämpt
dirgittofgekrämpt
siginnofgekrämpt
Passé composé
echsinnofgekrämpt ginn
dubassofgekrämpt ginn
hien/si,hatt/etassofgekrämpt ginn
mirsinnofgekrämpt ginn
dirsiddofgekrämpt ginn
sisinnofgekrämpt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgekrämpt ginn
duwaarsofgekrämpt ginn
hien/si,hatt/etwarofgekrämpt ginn
mirwarenofgekrämpt ginn
dirwaartofgekrämpt ginn
siwarenofgekrämpt ginn
Futur I
echwäert ofgekrämpt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgekrämpt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgekrämpt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgekrämpt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgekrämpt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akrämpenauskrämpenkrämpenopkrämpenukrämpen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles