E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkrauchen verkriechen (D)se terrer (F)
Stammformen verkrauchenverkrauchtverkroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten du krchs, hie krcht
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkrauchen
duverkrauchs
hien/si,hatt/etverkraucht
mirverkrauchen
dirverkraucht
siverkrauchen
Prtrit
ech*verkrouch
du*verkrouchs
hien/si,hatt/et*verkrouch
mir*verkrouchen
dir*verkroucht
si*verkrouchen
Pass compos
echsiverkroch
dubassverkroch
hien/si,hatt/etassverkroch
mirsiverkroch
dirsiddverkroch
sisiverkroch
Plus-que-parfait
echwarverkroch
duwaarsverkroch
hien/si,hatt/etwarverkroch
mirwareverkroch
dirwaartverkroch
siwareverkroch
Futur I
echwäert verkrauchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verkrich
du*verkrichs
hien/si,hatt/et*verkrich
mir*verkrichen
dir*verkricht
si*verkrichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkrauchen
dugéifsverkrauchen
hien/si,hatt/etgéifverkrauchen
mirgéifeverkrauchen
dirgéiftverkrauchen
sigéifeverkrauchen
Conditionnel Pass compos
echwierverkroch
duwiersverkroch
hien/si,hatt/etwierverkroch
mirwiereverkroch
dirwiertverkroch
siwiereverkroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkrauch!
Plurielverkraucht!
verkroch
verkrauchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drnnerkrauchenduerchkrauchennnerkrauchenerakrauchenerauskrauchenkrauchennokrauchen
Remarquen (intern)
Konjunktiv, Prteritum gebruchlich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles