E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkrauden austreiben, vertreiben (D) – chasser, faire partir (F)
Stammformen verkraudenverkrautverkraut
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkrauden
duverkrauts
hien/si,hatt/etverkraut
mirverkrauden
dirverkraut
siverkrauden
Pass compos
echhuverkraut
duhuesverkraut
hien/si,hatt/ethuetverkraut
mirhuverkraut
dirhuttverkraut
sihuverkraut
Plus-que-parfait
echhatverkraut
duhasverkraut
hien/si,hatt/ethatverkraut
mirhateverkraut
dirhatverkraut
sihateverkraut
Futur I
echwäert verkrauden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkraut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkrauden
dugéifsverkrauden
hien/si,hatt/etgéifverkrauden
mirgéifeverkrauden
dirgéiftverkrauden
sigéifeverkrauden
Conditionnel Pass compos
echhttverkraut
duhssverkraut
hien/si,hatt/ethttverkraut
mirhätteverkraut
dirhttverkraut
sihätteverkraut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkraut!
Plurielverkraut!
verkraut
verkrauden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkraut
dugëssverkraut
hie/si,hatt/etgëttverkraut
mirgiverkraut
dirgittverkraut
sigiverkraut
Pass compos
echsiverkraut ginn
dubassverkraut ginn
hien/si,hatt/etassverkraut ginn
mirsiverkraut ginn
dirsiddverkraut ginn
sisiverkraut ginn
Plus-que-parfait
echwarverkraut ginn
duwaarsverkraut ginn
hien/si,hatt/etwarverkraut ginn
mirwareverkraut ginn
dirwaartverkraut ginn
siwareverkraut ginn
Futur I
echwäert verkraut ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkraut gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkraut
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkraut ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkraut ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
krauden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles