E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kraxelen kraxeln (D)monter (F)
Stammformen kraxelenkraxeltgekraxelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraxelen
dukraxels
hien/si,hatt/etkraxelt
mirkraxelen
dirkraxelt
sikraxelen
Pass compos
echsigekraxelt
dubassgekraxelt
hien/si,hatt/etassgekraxelt
mirsigekraxelt
dirsiddgekraxelt
sisigekraxelt
Plus-que-parfait
echwargekraxelt
duwaarsgekraxelt
hien/si,hatt/etwargekraxelt
mirwaregekraxelt
dirwaartgekraxelt
siwaregekraxelt
Futur I
echwäert kraxelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekraxelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraxelen
dugéifskraxelen
hien/si,hatt/etgéifkraxelen
mirgéifekraxelen
dirgéiftkraxelen
sigéifekraxelen
Conditionnel Pass compos
echwiergekraxelt
duwiersgekraxelt
hien/si,hatt/etwiergekraxelt
mirwieregekraxelt
dirwiertgekraxelt
siwieregekraxelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraxel!
Plurielkraxelt!
gekraxelt
kraxelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles