E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auskrazen auskratzen (D)gratter (F)
Stammformen auskrazenkraazt ausausgekraazt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrazen aus
dukraz aus
hien/si,hatt/etkraazt aus
mirkrazen aus
dirkraazt aus
sikrazen aus
Pass compos
echhunnausgekraazt
duhuesausgekraazt
hien/si,hatt/ethuetausgekraazt
mirhunnausgekraazt
dirhuttausgekraazt
sihunnausgekraazt
Plus-que-parfait
echhatausgekraazt
duhasausgekraazt
hien/si,hatt/ethatausgekraazt
mirhatenausgekraazt
dirhatausgekraazt
sihatenausgekraazt
Futur I
echwäert auskrazen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekraazt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskrazen
dugéifsauskrazen
hien/si,hatt/etgéifauskrazen
mirgéifenauskrazen
dirgéiftauskrazen
sigéifenauskrazen
Conditionnel Pass compos
echhttausgekraazt
duhssausgekraazt
hien/si,hatt/ethttausgekraazt
mirhttenausgekraazt
dirhttausgekraazt
sihttenausgekraazt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz aus!
Plurielkraazt aus!
ausgekraazt
auskrazen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgekraazt
dugëssausgekraazt
hie/si,hatt/etgëttausgekraazt
mirginnausgekraazt
dirgittausgekraazt
siginnausgekraazt
Pass compos
echsinnausgekraazt ginn
dubassausgekraazt ginn
hien/si,hatt/etassausgekraazt ginn
mirsinnausgekraazt ginn
dirsiddausgekraazt ginn
sisinnausgekraazt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgekraazt ginn
duwaarsausgekraazt ginn
hien/si,hatt/etwarausgekraazt ginn
mirwarenausgekraazt ginn
dirwaartausgekraazt ginn
siwarenausgekraazt ginn
Futur I
echwäert ausgekraazt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgekraazt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgekraazt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgekraazt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgekraazt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechkrazenkrazenofkrazenopkrazenukrazenverkrazenzerkrazen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles