E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechkraz-en wegkratzen (D) – effacer en grattant (F)
Stammformen ewechkraz-enkraaz-t ewechewechge-kraaz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraz-en ewech
dukraz ewech
hien/si,hatt/etkraaz-t ewech
mirkraz-en ewech
dirkraaz-t ewech
sikraz-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-kraaz-t
duhuesewechge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-kraaz-t
mirhunnewechge-kraaz-t
dirhuttewechge-kraaz-t
sihunnewechge-kraaz-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-kraaz-t
duhasewechge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethatewechge-kraaz-t
mirhatenewechge-kraaz-t
dirhatewechge-kraaz-t
sihatenewechge-kraaz-t
Futur I
echwäert ewechkraz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-kraaz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkraz-en
dugéifsewechkraz-en
hien/si,hatt/etgéifewechkraz-en
mirgéifenewechkraz-en
dirgéiftewechkraz-en
sigéifenewechkraz-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-kraaz-t
duhssewechge-kraaz-t
hien/si,hatt/ethttewechge-kraaz-t
mirhttenewechge-kraaz-t
dirhttewechge-kraaz-t
sihttenewechge-kraaz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz ewech!
Plurielkraaz-t ewech!
ewechge-kraaz-t
ewechkraz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechge-kraaz-t
dugëssewechge-kraaz-t
hie/si,hatt/etgëttewechge-kraaz-t
mirginnewechge-kraaz-t
dirgittewechge-kraaz-t
siginnewechge-kraaz-t
Pass compos
echsinnewechge-kraaz-t ginn
dubassewechge-kraaz-t ginn
hien/si,hatt/etassewechge-kraaz-t ginn
mirsinnewechge-kraaz-t ginn
dirsiddewechge-kraaz-t ginn
sisinnewechge-kraaz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarewechge-kraaz-t ginn
duwaarsewechge-kraaz-t ginn
hien/si,hatt/etwarewechge-kraaz-t ginn
mirwarenewechge-kraaz-t ginn
dirwaartewechge-kraaz-t ginn
siwarenewechge-kraaz-t ginn
Futur I
echwäert ewechge-kraaz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-kraaz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechge-kraaz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechge-kraaz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechge-kraaz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskraz-enkraz-enofkraz-enopkraz-enukraz-enverkraz-enzerkraz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles