E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opkrazen aufkratzen (D) – gratter, gratigner (F)
Stammformen opkrazenkraazt opopgekraazt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrazen op
dukraz op
hien/si,hatt/etkraazt op
mirkrazen op
dirkraazt op
sikrazen op
Pass compos
echhunnopgekraazt
duhuesopgekraazt
hien/si,hatt/ethuetopgekraazt
mirhunnopgekraazt
dirhuttopgekraazt
sihunnopgekraazt
Plus-que-parfait
echhatopgekraazt
duhasopgekraazt
hien/si,hatt/ethatopgekraazt
mirhatenopgekraazt
dirhatopgekraazt
sihatenopgekraazt
Futur I
echwäert opkrazen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgekraazt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopkrazen
dugéifsopkrazen
hien/si,hatt/etgéifopkrazen
mirgéifenopkrazen
dirgéiftopkrazen
sigéifenopkrazen
Conditionnel Pass compos
echhttopgekraazt
duhssopgekraazt
hien/si,hatt/ethttopgekraazt
mirhttenopgekraazt
dirhttopgekraazt
sihttenopgekraazt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz op!
Plurielkraazt op!
opgekraazt
opkrazen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgekraazt
dugëssopgekraazt
hie/si,hatt/etgëttopgekraazt
mirginnopgekraazt
dirgittopgekraazt
siginnopgekraazt
Pass compos
echsinnopgekraazt ginn
dubassopgekraazt ginn
hien/si,hatt/etassopgekraazt ginn
mirsinnopgekraazt ginn
dirsiddopgekraazt ginn
sisinnopgekraazt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgekraazt ginn
duwaarsopgekraazt ginn
hien/si,hatt/etwaropgekraazt ginn
mirwarenopgekraazt ginn
dirwaartopgekraazt ginn
siwarenopgekraazt ginn
Futur I
echwäert opgekraazt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgekraazt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgekraazt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgekraazt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgekraazt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskrazenewechkrazenkrazenofkrazenukrazenverkrazenzerkrazen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles