E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ukrazen ankratzen (D)
Stammformen ukrazenkraazt unugekraazt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrazen un
dukraz un
hien/si,hatt/etkraazt un
mirkrazen un
dirkraazt un
sikrazen un
Pass compos
echhunnugekraazt
duhuesugekraazt
hien/si,hatt/ethuetugekraazt
mirhunnugekraazt
dirhuttugekraazt
sihunnugekraazt
Plus-que-parfait
echhatugekraazt
duhasugekraazt
hien/si,hatt/ethatugekraazt
mirhatenugekraazt
dirhatugekraazt
sihatenugekraazt
Futur I
echwäert ukrazen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugekraazt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukrazen
dugéifsukrazen
hien/si,hatt/etgéifukrazen
mirgéifenukrazen
dirgéiftukrazen
sigéifenukrazen
Conditionnel Pass compos
echhttugekraazt
duhssugekraazt
hien/si,hatt/ethttugekraazt
mirhttenugekraazt
dirhttugekraazt
sihttenugekraazt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraz un!
Plurielkraazt un!
ugekraazt
ukrazen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugekraazt
dugëssugekraazt
hie/si,hatt/etgëttugekraazt
mirginnugekraazt
dirgittugekraazt
siginnugekraazt
Pass compos
echsinnugekraazt ginn
dubassugekraazt ginn
hien/si,hatt/etassugekraazt ginn
mirsinnugekraazt ginn
dirsiddugekraazt ginn
sisinnugekraazt ginn
Plus-que-parfait
echwarugekraazt ginn
duwaarsugekraazt ginn
hien/si,hatt/etwarugekraazt ginn
mirwarenugekraazt ginn
dirwaartugekraazt ginn
siwarenugekraazt ginn
Futur I
echwäert ugekraazt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugekraazt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugekraazt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugekraazt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugekraazt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskrazenewechkrazenkrazenofkrazenopkrazenverkrazenzerkrazen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles