E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerkraz-en zerkratzen (D) – rayer, griffer (F)
Stammformen zerkraz-enzerkraaz-tzerkraaz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkraz-en
duzerkraz
hien/si,hatt/etzerkraaz-t
mirzerkraz-en
dirzerkraaz-t
sizerkraz-en
Pass compos
echhunnzerkraaz-t
duhueszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethuetzerkraaz-t
mirhunnzerkraaz-t
dirhuttzerkraaz-t
sihunnzerkraaz-t
Plus-que-parfait
echhatzerkraaz-t
duhaszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethatzerkraaz-t
mirhatenzerkraaz-t
dirhatzerkraaz-t
sihatenzerkraaz-t
Futur I
echwäert zerkraz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkraaz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkraz-en
dugéifszerkraz-en
hien/si,hatt/etgéifzerkraz-en
mirgéifenzerkraz-en
dirgéiftzerkraz-en
sigéifenzerkraz-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerkraaz-t
duhsszerkraaz-t
hien/si,hatt/ethttzerkraaz-t
mirhttenzerkraaz-t
dirhttzerkraaz-t
sihttenzerkraaz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkraz!
Plurielzerkraaz-t!
zerkraaz-t
zerkraz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerkraaz-t
dugësszerkraaz-t
hie/si,hatt/etgëttzerkraaz-t
mirginnzerkraaz-t
dirgittzerkraaz-t
siginnzerkraaz-t
Pass compos
echsinnzerkraaz-t ginn
dubasszerkraaz-t ginn
hien/si,hatt/etasszerkraaz-t ginn
mirsinnzerkraaz-t ginn
dirsiddzerkraaz-t ginn
sisinnzerkraaz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzerkraaz-t ginn
duwaarszerkraaz-t ginn
hien/si,hatt/etwarzerkraaz-t ginn
mirwarenzerkraaz-t ginn
dirwaartzerkraaz-t ginn
siwarenzerkraaz-t ginn
Futur I
echwäert zerkraaz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkraaz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerkraaz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerkraaz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerkraaz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskraz-enewechkraz-enkraz-enofkraz-enopkraz-enukraz-enverkraz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles