E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ėmkrees-en umkreisen (D)contourner, circuler autour de (F)
Stammformen ėmkrees-enkrees-t ėmėmge-krees-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrees-en ėm
dukree-s ėm
hien/si,hatt/etkrees-t ėm
mirkrees-en ėm
dirkrees-t ėm
sikrees-en ėm
Passé composé
echsinnėmge-krees-t
dubassėmge-krees-t
hien/si,hatt/etassėmge-krees-t
mirsinnėmge-krees-t
dirsiddėmge-krees-t
sisinnėmge-krees-t
Plus-que-parfait
echwarėmge-krees-t
duwaarsėmge-krees-t
hien/si,hatt/etwarėmge-krees-t
mirwarenėmge-krees-t
dirwaartėmge-krees-t
siwarenėmge-krees-t
Futur I
echwäert ėmkrees-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-krees-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmkrees-en
dugéifsėmkrees-en
hien/si,hatt/etgéifėmkrees-en
mirgéifenėmkrees-en
dirgéiftėmkrees-en
sigéifenėmkrees-en
Conditionnel Passé composé
echwierėmge-krees-t
duwiersėmge-krees-t
hien/si,hatt/etwierėmge-krees-t
mirwierenėmge-krees-t
dirwiertėmge-krees-t
siwierenėmge-krees-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrees ėm!
Plurielkrees-t ėm!
ėmge-krees-t
ėmkrees-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akrees-enkrees-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles