E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kréien kriegen (D)recevoir,obtenir (F)get (E)apanhar, receber, obter (P)
Stammformen kréienkrittkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien
dukriss
hien/si,hatt/etkritt
mirkréien
dirkritt
sikréien
Prétérit
echkrut
dukruuts
hien/si,hatt/etkrut
mirkruten
dirkrut
sikruten
Passé composé
echhukritt
duhueskritt
hien/si,hatt/ethuetkritt
mirhukritt
dirhuttkritt
sihukritt
Plus-que-parfait
echhatkritt
duhaskritt
hien/si,hatt/ethatkritt
mirhatekritt
dirhatkritt
sihatekritt
Futur I
echwäert kréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit
dukriits
hien/si,hatt/etkrit
mirkriten
dirkrit
sikriten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréien
dugéifskréien
hien/si,hatt/etgéifkréien
mirgéifekréien
dirgéiftkréien
sigéifekréien
Conditionnel Passé composé
echhättkritt
duhässkritt
hien/si,hatt/ethättkritt
mirhättekritt
dirhättkritt
sihättekritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ!
Plurielkeen Imperativ!
kritt
kréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles