E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kréien krähen (D)
Stammformen kréienkréitgekréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien
dukréis
hien/si,hatt/etkréit
mirkréien
dirkréit
sikréien
Passé composé
echhugekréit
duhuesgekréit
hien/si,hatt/ethuetgekréit
mirhugekréit
dirhuttgekréit
sihugekréit
Plus-que-parfait
echhatgekréit
duhasgekréit
hien/si,hatt/ethatgekréit
mirhategekréit
dirhatgekréit
sihategekréit
Futur I
echwäert kréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréien
dugéifskréien
hien/si,hatt/etgéifkréien
mirgéifekréien
dirgéiftkréien
sigéifekréien
Conditionnel Passé composé
echhättgekréit
duhässgekréit
hien/si,hatt/ethättgekréit
mirhättegekréit
dirhättgekréit
sihättegekréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréi!
Plurielkréit!
gekréit
kréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles