E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkrŽppel-en verkrŁppeln (D)estropier (F)
Stammformen verkrŽppel-enverkrŽppel-tverkrŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverkrŽppel-en
duverkrŽppel-s
hien/si,hatt/etverkrŽppel-t
mirverkrŽppel-en
dirverkrŽppel-t
siverkrŽppel-en
Passť composť
echhuverkrŽppel-t
duhuesverkrŽppel-t
hien/si,hatt/ethuetverkrŽppel-t
mirhuverkrŽppel-t
dirhuttverkrŽppel-t
sihuverkrŽppel-t
Plus-que-parfait
echhatverkrŽppel-t
duhasverkrŽppel-t
hien/si,hatt/ethatverkrŽppel-t
mirhateverkrŽppel-t
dirhatverkrŽppel-t
sihateverkrŽppel-t
Futur I
echwäert verkrŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkrŽppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkrŽppel-en
dugéifsverkrŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifverkrŽppel-en
mirgéifeverkrŽppel-en
dirgéiftverkrŽppel-en
sigéifeverkrŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverkrŽppel-t
duhšssverkrŽppel-t
hien/si,hatt/ethšttverkrŽppel-t
mirhätteverkrŽppel-t
dirhšttverkrŽppel-t
sihätteverkrŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverkrŽppel!
PlurielverkrŽppel-t!
verkrŽppel-t
verkrŽppel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgiverkrŽppel-t
dugëssverkrŽppel-t
hie/si,hatt/etgëttverkrŽppel-t
mirgiverkrŽppel-t
dirgittverkrŽppel-t
sigiverkrŽppel-t
Passť composť
echsiverkrŽppel-t ginn
dubassverkrŽppel-t ginn
hien/si,hatt/etassverkrŽppel-t ginn
mirsiverkrŽppel-t ginn
dirsiddverkrŽppel-t ginn
sisiverkrŽppel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverkrŽppel-t ginn
duwaarsverkrŽppel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverkrŽppel-t ginn
mirwareverkrŽppel-t ginn
dirwaartverkrŽppel-t ginn
siwareverkrŽppel-t ginn
Futur I
echwäert verkrŽppel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkrŽppel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif verkrŽppel-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif verkrŽppel-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier verkrŽppel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles