E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kribbelen kitzeln (D) – chatouiller (F)
Stammformen kribbelenkribbeltgekribbelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkribbelen
dukribbels
hien/si,hatt/etkribbelt
mirkribbelen
dirkribbelt
sikribbelen
Pass compos
echhugekribbelt
duhuesgekribbelt
hien/si,hatt/ethuetgekribbelt
mirhugekribbelt
dirhuttgekribbelt
sihugekribbelt
Plus-que-parfait
echhatgekribbelt
duhasgekribbelt
hien/si,hatt/ethatgekribbelt
mirhategekribbelt
dirhatgekribbelt
sihategekribbelt
Modale Futur I
echwäert kribbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekribbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkribbelen
dugéifskribbelen
hien/si,hatt/etgéifkribbelen
mirgéifekribbelen
dirgéiftkribbelen
sigéifekribbelen
Conditionnel pass compos
echhttgekribbelt
duhssgekribbelt
hien/si,hatt/ethttgekribbelt
mirhättegekribbelt
dirhttgekribbelt
sihättegekribbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkribbel!
Plurielkribbelt!
gekribbelt
kribbelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigekribbelt
dugëssgekribbelt
hie/si,hatt/etgëttgekribbelt
mirgigekribbelt
dirgittgekribbelt
sigigekribbelt
Pass compos
echsigekribbelt ginn
dubassgekribbelt ginn
hien/si,hatt/etassgekribbelt ginn
mirsigekribbelt ginn
dirsiddgekribbelt ginn
sisigekribbelt ginn
Plus-que-parfait
echwargekribbelt ginn
duwaarsgekribbelt ginn
hien/si,hatt/etwargekribbelt ginn
mirwaregekribbelt ginn
dirwaartgekribbelt ginn
siwaregekribbelt ginn
Modale Futur I
echwäert gekribbelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekribbelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gekribbelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gekribbelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gekribbelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles