E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauskropen herausschnappen (D)
Stammformen erauskropenkroopt erauserausgekroopt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkropen eraus
dukroops eraus
hien/si,hatt/etkroopt eraus
mirkropen eraus
dirkroopt eraus
sikropen eraus
Pass compos
echhunnerausgekroopt
duhueserausgekroopt
hien/si,hatt/ethueterausgekroopt
mirhunnerausgekroopt
dirhutterausgekroopt
sihunnerausgekroopt
Plus-que-parfait
echhaterausgekroopt
duhaserausgekroopt
hien/si,hatt/ethaterausgekroopt
mirhatenerausgekroopt
dirhaterausgekroopt
sihatenerausgekroopt
Futur I
echwäert erauskropen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgekroopt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauskropen
dugéifserauskropen
hien/si,hatt/etgéiferauskropen
mirgéifenerauskropen
dirgéifterauskropen
sigéifenerauskropen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgekroopt
duhsserausgekroopt
hien/si,hatt/ethtterausgekroopt
mirhttenerausgekroopt
dirhtterausgekroopt
sihttenerausgekroopt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrop eraus!
Plurielkroopt eraus!
erausgekroopt
erauskropen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgekroopt
dugësserausgekroopt
hie/si,hatt/etgëtterausgekroopt
mirginnerausgekroopt
dirgitterausgekroopt
siginnerausgekroopt
Pass compos
echsinnerausgekroopt ginn
dubasserausgekroopt ginn
hien/si,hatt/etasserausgekroopt ginn
mirsinnerausgekroopt ginn
dirsidderausgekroopt ginn
sisinnerausgekroopt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgekroopt ginn
duwaarserausgekroopt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgekroopt ginn
mirwarenerausgekroopt ginn
dirwaarterausgekroopt ginn
siwarenerausgekroopt ginn
Futur I
echwäert erausgekroopt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgekroopt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgekroopt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgekroopt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgekroopt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofkropenkropen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles