E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erauskrop-en herausschnappen (D)
Stammformen erauskrop-enkroop-t erauserausge-kroop-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrop-en eraus
dukroop-s eraus
hien/si,hatt/etkroop-t eraus
mirkrop-en eraus
dirkroop-t eraus
sikrop-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-kroop-t
duhueserausge-kroop-t
hien/si,hatt/ethueterausge-kroop-t
mirhunnerausge-kroop-t
dirhutterausge-kroop-t
sihunnerausge-kroop-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-kroop-t
duhaserausge-kroop-t
hien/si,hatt/ethaterausge-kroop-t
mirhatenerausge-kroop-t
dirhaterausge-kroop-t
sihatenerausge-kroop-t
Futur I
echwäert erauskrop-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-kroop-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferauskrop-en
dugéifserauskrop-en
hien/si,hatt/etgéiferauskrop-en
mirgéifenerauskrop-en
dirgéifterauskrop-en
sigéifenerauskrop-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-kroop-t
duhsserausge-kroop-t
hien/si,hatt/ethtterausge-kroop-t
mirhttenerausge-kroop-t
dirhtterausge-kroop-t
sihttenerausge-kroop-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrop eraus!
Plurielkroop-t eraus!
erausge-kroop-t
erauskrop-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausge-kroop-t
dugësserausge-kroop-t
hie/si,hatt/etgëtterausge-kroop-t
mirginnerausge-kroop-t
dirgitterausge-kroop-t
siginnerausge-kroop-t
Pass compos
echsinnerausge-kroop-t ginn
dubasserausge-kroop-t ginn
hien/si,hatt/etasserausge-kroop-t ginn
mirsinnerausge-kroop-t ginn
dirsidderausge-kroop-t ginn
sisinnerausge-kroop-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerausge-kroop-t ginn
duwaarserausge-kroop-t ginn
hien/si,hatt/etwarerausge-kroop-t ginn
mirwarenerausge-kroop-t ginn
dirwaarterausge-kroop-t ginn
siwarenerausge-kroop-t ginn
Futur I
echwäert erausge-kroop-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-kroop-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausge-kroop-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausge-kroop-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausge-kroop-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofkrop-enkrop-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles