E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
drakuck-en dreinblicken (D)avoir l'air (F)
Stammformen drakuck-enkuck-t drandrage-kuck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuck-en dran
dukuck-s dran
hien/si,hatt/etkuck-t dran
mirkuck-en dran
dirkuck-t dran
sikuck-en dran
Pass compos
echhunndrage-kuck-t
duhuesdrage-kuck-t
hien/si,hatt/ethuetdrage-kuck-t
mirhunndrage-kuck-t
dirhuttdrage-kuck-t
sihunndrage-kuck-t
Plus-que-parfait
echhatdrage-kuck-t
duhasdrage-kuck-t
hien/si,hatt/ethatdrage-kuck-t
mirhatendrage-kuck-t
dirhatdrage-kuck-t
sihatendrage-kuck-t
Futur I
echwäert drakuck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-kuck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrakuck-en
dugéifsdrakuck-en
hien/si,hatt/etgéifdrakuck-en
mirgéifendrakuck-en
dirgéiftdrakuck-en
sigéifendrakuck-en
Conditionnel Pass compos
echhttdrage-kuck-t
duhssdrage-kuck-t
hien/si,hatt/ethttdrage-kuck-t
mirhttendrage-kuck-t
dirhttdrage-kuck-t
sihttendrage-kuck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck dran!
Plurielkuck-t dran!
drage-kuck-t
drakuck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndrage-kuck-t
dugëssdrage-kuck-t
hie/si,hatt/etgëttdrage-kuck-t
mirginndrage-kuck-t
dirgittdrage-kuck-t
siginndrage-kuck-t
Pass compos
echsinndrage-kuck-t ginn
dubassdrage-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etassdrage-kuck-t ginn
mirsinndrage-kuck-t ginn
dirsidddrage-kuck-t ginn
sisinndrage-kuck-t ginn
Plus-que-parfait
echwardrage-kuck-t ginn
duwaarsdrage-kuck-t ginn
hien/si,hatt/etwardrage-kuck-t ginn
mirwarendrage-kuck-t ginn
dirwaartdrage-kuck-t ginn
siwarendrage-kuck-t ginn
Futur I
echwäert drage-kuck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-kuck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif drage-kuck-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif drage-kuck-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier drage-kuck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuck-enbekuck-enduerchkuck-enmkuck-enerauskuck-eneriwwerkuck-enerofkuck-eneropkuck-enewechkuck-eniwwerkuck-eniwwerkuck-enkuck-ennokuck-enofkuck-enopkuck-enukuck-enverkuck-enzerckkuck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles