E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchkucken durchsehen, durchschauen (D)parcourir, voir clair dans (F)
Stammformen duerchkuckenkuckt duerchduerchgekuckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkucken duerch
dukucks duerch
hien/si,hatt/etkuckt duerch
mirkucken duerch
dirkuckt duerch
sikucken duerch
Pass compos
echhunnduerchgekuckt
duhuesduerchgekuckt
hien/si,hatt/ethuetduerchgekuckt
mirhunnduerchgekuckt
dirhuttduerchgekuckt
sihunnduerchgekuckt
Plus-que-parfait
echhatduerchgekuckt
duhasduerchgekuckt
hien/si,hatt/ethatduerchgekuckt
mirhatenduerchgekuckt
dirhatduerchgekuckt
sihatenduerchgekuckt
Futur I
echwäert duerchkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchkucken
dugéifsduerchkucken
hien/si,hatt/etgéifduerchkucken
mirgéifenduerchkucken
dirgéiftduerchkucken
sigéifenduerchkucken
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgekuckt
duhssduerchgekuckt
hien/si,hatt/ethttduerchgekuckt
mirhttenduerchgekuckt
dirhttduerchgekuckt
sihttenduerchgekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck duerch!
Plurielkuckt duerch!
duerchgekuckt
duerchkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgekuckt
dugëssduerchgekuckt
hie/si,hatt/etgëttduerchgekuckt
mirginnduerchgekuckt
dirgittduerchgekuckt
siginnduerchgekuckt
Pass compos
echsinnduerchgekuckt ginn
dubassduerchgekuckt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgekuckt ginn
mirsinnduerchgekuckt ginn
dirsiddduerchgekuckt ginn
sisinnduerchgekuckt ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgekuckt ginn
duwaarsduerchgekuckt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgekuckt ginn
mirwarenduerchgekuckt ginn
dirwaartduerchgekuckt ginn
siwarenduerchgekuckt ginn
Futur I
echwäert duerchgekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuckenbekuckendrakuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles